Засновниця Jobian про процедуру зміни роботодавця в Польщі

Засновниця онлайн-сервісу для пошуку офіційної роботи за кордоном Jobian Ольга Чубенко про те, як трудовим мігрантам, що приїхали на роботу в Польщу, за необхідності змінити роботодавця.

Для трудових мігрантів з України найпопулярнішою країною призначення була і залишається Польща, яка пропонує найбільшу кількість вакансій. Багато українців, вирушають на роботу маючи конкретну пропозицію працевлаштування і підтвердження від компанії, що наймає його. Але буває так, що після якогось часу трудовий мігрант замислюється про зміну місця роботи, але при цьому прагне залишитися в Польщі. Засновниця онлайн-сервісу пошуку офіційної роботи за кордоном Jobian Ольга Чубенко поділилася способами зміни працедавця в Польщі, а також нюансами кожного з них.

Jobian

В першу чергу Ольга Чубенко акцентує на тому, що трудові мігранти повинні пам'ятати: кожен працівник, незалежно від того, громадянином якої країни він є, має право зміни місця роботи. Є 4 найпоширеніші способи зміни працедавця в Польщі виходячи з того, на підставі яких документів ви працюєте наразі:

  1. По карті побиту.
  2. По карті поляка.
  3. По зазволенню і воєводській візі.
  4. По освядченню і біометричному паспорту або шенгенській візі.

Ольга Чубенко - докладніше про способи зміни працедавця

Перший спосіб – по карті побиту в Польщі – у більшості випадків вимагатиме заміни самої карти у процесі зміни працедавця. Трудовому мігрантові необхідно подати відповідну заяву в ужонд, після чого починається процес подання документів на зміну працедавця і карти. Винятком є іноземці-резиденти ЄС або ті, хто мають ПММ в Польщі. Людям, які отримували карту побиту по дозволу на возз'єднання сім'ї, міняти її теж не треба.

Проводячи зміну по карті поляка, трудовому мігранту не треба повідомляти про це ужонд. Проте важливою вимогою, крім самої карти, є наявність чинної національної візи. Засновниця Джобіан зазначає, що такий спосіб зміни працедавця найпростіший, адже він не вимагає оформлення нового запрошення або відкриття нової візи. Міняти карту побиту теж не доведеться.

Третій варіант – по воєводській візі, виданій на підставі зазволення (дозволу), яке оформляє фірма, що наймає трудового мігранта. Така віза надає право знаходитися на території Польщі до 1 року. В цьому випадку процедура буде складніша: новому працедавцеві доведеться оформлювати нове воєводське запрошення (зазволення), а процес зміни займатиме до 60 днів і вимагає обов'язкового повідомлення ужонда про припинення роботи в цей період. Згідно з польським законодавством, іноземець має право працювати тільки в тій компанії, яка оформлювала для нього зазволення. Логічно, що для зміни працедавця знадобиться оформлювати нове. Ольга Чубенко акцентує на тому, що будь-яка робота в період оформлення нового воєводського запрошення заборонена, оскільки розцінюється як нелегальна.

Зміна по освядченню (запрошенню фірми) схожа з попереднім способом, тільки замість воєводської візи новий працедавець повинен оформити для вас нове запрошення. Повідомляти ужонд або воєводство не потрібно. Проте команда Джобіан звертає увагу, що попереднє освядчення від колишнього працедавця треба обов'язково анулювати.

Ольга Чубенко нагадує, що у разі потреби, трудовий мігрант має повне право змінити працедавця. Проте не рекомендується робити це занадто часто, оскільки непостійність негативно розцінюватиметься європейськими працедавцями, що в майбутньому може значно ускладнити процес працевлаштування за кордоном.